Veteriner İşleri Müdürlüğü Faaliyet Raporu

KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİ
VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
2015 YILI 01.01.2015 – 30.09.2015 TARİHLERİ ARASI FAALİYETLERİ

A.MEZBAHA VE KORUYUCU HEKİMLİK HİZMETLERİ:
   1. 9 aylık dönemde Mezbahada 1.556 baş hayvan kesilerek toplam 396.206 kg. kırmızı et elde edilmiştir:
   2. Mezbaha’da toplam 1.490 kg et ve et ürünüinsan sağlığı açısından tüketime uygun bulunmayarak imha edilmiştir.

B.SOKAK HAYVANLARI REHABİLİTASYON VE BAKIM MERKEZİ HİZMETLERİ:

    3. Merkez’de sahipsiz, bakıma muhtaç ya da sahipleri tarafından terk edilmiş köpeklerin bakımı ve tedavileri yapılmakta olup, ayrıca isteyen vatandaşlarımıza sahiplendirme çalışmaları yapılmıştır.

    4. Her gün yaklaşık 200 adet köpeğin, Beslenme ihtiyacı, temizlikleri ,     tedavi ve bakımları yapılmıştır.

    5. 9 aylık dönemde 176 adet köpek sahiplendirilmiştir, 339 adet köpeğin girişi yapılmıştır.

    6. Merkezde toplam 8.015 adet tıbbi işlem gerçekleştirilmiştir. 294 adet sokak hayvanı rehabilitasyonu ( ovario-histerectomie/kastrasyon, aşılama, küpeleme) yapılmış, 60 tanesi alındığı ortama geri bırakılmıştır.

    7. Vatandaşlarımızdan gelen 315 (üçyüzonbeş)adet istek ve şikayet değerlendirilip gerekli çalışmalar yapılmıştır.

    8. KANATLI HAYVAN BAKIM KAFESİNDE: 75 adetdeğişik türden kanatlı hayvanın tedavisi ve bakımı gerçekleştirilmiştir.

     9. 14 (ondört) adet Sokak Hayvanları Beslenme Noktaları (5 adet Beslenme Noktası bu sene yapılmıştır.) ile 3 (üç) adet Sokak Kedileri Beslenme Evlerinin (1 adetSokak Kedileri Beslenme Evi bu sene yapılmıştır.) günlük bakım ve temizlik işlemleri, yem ve su ihtiyaçlarının sağlanmış, 3 (üç) adet Pet Atık Ünitesinin günlük kontrolleri her gün düzenli olarak yapılmıştır.

C.HAYVAN PARKLARI

     10. Sarıkorkmaz Mahallesi Cumhuriyet Evleri bünyesinde bulunan Kanatlı Hayvan Parkı ile Kestaneci Mahallesi Piknik Alanında oluşturduğumuz Mini Hayvanat Bahçesinde halkımıza sergilenmek üzere 17 türden toplam 103 adet hayvanın günlük tedavi, bakım, temizlik ve yem ihtiyaçları personelimizce karşılanmaktadır.

D. VEKTÖREL KONTROL VE İLAÇLAMA MERKEZİ

      11. Vatandaşlarımızdan gelen istek ve şikayetler değerlendirilip zararlı vektörlerle mücadele için ilaçlama çalışmaları yapılmıştır.

      12. Halk ve Çevre Sağlığı Alanında Zararlı Vektörlerle Mücadele Hizmetleri için Araç Üstü ULV İlaçlama çalışmalarımız 08.06.2015 tarihinden itibaren devam etmektedir. 

      13. Mahallelerimizde bulunan tüm dere yatakları Karasinek ve Sivrisinek larva ilaçlama çalışmaları için periyodik olarak 5 (beş) kez ilaçlanmıştır.

      14. İçerik ve tasarımı Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen ZARARLI VEKTÖRLER VE MÜCADELE YÖNTEMLERİ konulu kitapçık, vatandaşlarımıza rehber olması amacıyla hazırlanmış ve halkımıza dağıtılmıştır.

yanbilgi2

Yukarı Çık