Ereğli'de Yeni Fakülteler İçin 6 Ay Sonra Kazma Vuruluyor

EREĞLİ'DE YENİ FAKÜLTELER İÇİN 6 AY SONRA KAZMA VURULUYOR

POSBIYIK: FAKÜLTELER MESELESİ YOLA GİRMİŞTİR

Vali, Kaymakam, Belediye, Rektör bir araya geldi. Projeleri, belediye ve İTÜ'den ekipler hazırladı. Belediye üzerine düşen desteği verdi. Eski hastanenin olduğu alanda, içinde yeni fakültelerin yer alacağı bir kampus inşa edilecek. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ilk kazmanın 6 ay sonra vurulacağı bilgisini verdi.

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Aralık ayı Meclis toplantısı 2’nci oturumu öncesinde yaptığı gündem dışı konuşma sırasında Ereğli'de, üniversiteye bağlı olarak kurulacak yeni fakülteler konusunda müjde verdi. Halil Posbıyık, uzun zamandır, üniversitenin yeni bölümleri için çalışmalar yapıldığını vurgulayarak, "Eski hastanenin olduğu alanda ön çalışmalar tamamlandı. Arka tarafta da mekan gelişmeye müsait. Ön tarafta 2 veya 3 fakülte yapmak üzere, idari bina, yemekhane gibi bir üniversitede bulunması gereken bütün konularda çalışma içindeyiz" dedi.

Başkan Posbıyık konuşmasında şu bilgileri verdi:
"Bu çalışmalarımızın önderi Sayın Valimizdir. Sayın Kaymakamımız, diğer siyasi partilerdir. İktidar partisinin İlçe Başkanı dahil olmak üzere hep beraber ortaklaşa bir çalışma sürdürüyoruz. Dün Valilik davet ettiği ve sonuçlar ortaya çıktığı için kısmen size bilgi vereceğim.

SON AŞAMAYA GELEN PROJENİN SUNUMU YAPILDI

Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş, Sayın Kaymakamımız İsmail Çorumluoğlu ve Sayın Rektörümüz Mustafa Çufalı ile bir araya geldik. Avam projeleri, belediyemizdeki mimar ekip hazırladı. Bunların hayata geçmesi için yine biz aracı olduk. Bizim trafik ve Kent Meydanı için anlaşma yaptığımız İstanbul Teknik Üniversitesi'nden ( İTÜ) profesörler ile anlaşma yapıldı. Dün basına kapalı bir toplantı gerçekleştirildi. İTÜ'den gelen Profesör, projeksiyonla yaptığı proje çalışmalarını gösterdi. Mükemmel bir proje, yer mükemmel. Askeri açıdan bir takım konular vardı, onların hepsini Haluk Okur (Belediye Başkan Yardımcısı) başta olmak üzere bütün mimar arkadaşlarımız büyük bir özveri göstererek gece gündüz çalışarak iyi bir noktaya getirdi. Oradan NATO boru hattı geçiyordu. Onun tadilatlarını yaptık. Dünkü toplantıda Üniversite Kampusunun yapılmasında gayretlerini gösteren Sayın Valimiz, Sayın Kaymakamımız, Sayın Rektörümüz ve Belediye ayağı olarak biz bir araya geldik.

GELİŞMEYE AÇIK, MUHTEŞEM BİR PROJE

4 ila 6 ay arasında proje bitirilecek. 6 ay sonra, sponsorlar da bulunmaya başlandı, Allah nasip ederse orada inşaatlara başlanmış olacak. Bu, Ereğli’nin geleceği açısından son derece önemli bir olay. Öğrenci sayımızın artması, fakültelerin artması Ereğli için son derece önemli. Büyük bir adım atıldığını burada size müjde vermek isterim. Üniversite meselesi yola girmiştir, anlaşmalar yapılmıştır. Valimizin, rektörümüzün talep ettiği değişiklikler tamamlandıktan sonra 20 gün sonra bir sunum daha yapılacak. Muhteşem, inanılmaz ve gelişmeye açık bir şey oluyor.

ÖNDERİ DEĞİL, PARÇASIYIM

Devlet de Hükümet de bize yardım ediyor. Hepsinden Allah razı olsun. Burada ben sadece haber veriyorum, bu işin önderi falan değilim. Hiçbir şeyin önderliğini kabul etmiyorum. Sadece bir parçasıyım. Ereğli’nin gelişmesi ve büyümesi için Belediye olarak bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz."

 

 

yangorselyeni

Diğer Haberler

Etkinlik Takvimi

Pzt Sal Çrş Prş Cu Cts Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Yukarı Çık.