Kasım'da Ereğli Durmadı

 

 

Karadeniz Ereğli Belediyesi, Kasım ayı içinde de tüm birimleriyle koşmaya devam etti, bir çok etkinliğe imza attı. Cumhuriyet Halk Evleri'nde birbirinden farklı konularda kurslar açılmaya devam etti. Çocuklar için Uzun Mehmet kitabı basıldı; gençlik ve çocuk meclis başkanları seçildi. Belen'de yeni mezarlık faaliyete geçirildi. Şehir sonbahar çiçekleriyle donatıldı. Pazar yerine tartı kontrol merkezi açıldı. Belediye çalışmaları iki ayrı konuda ödüle layık görüldü. Sanata ve sanatçılara destek devam etti. Uzun Mehmet'ten Sarıkamış'a, 10 Kasım'dan 24 Kasım'a anma günleri düzenlendi. Hamsi Festivali ile hep beraber aynı sofra paylaşılıp birlikte olmanın keyfi yaşandı. Ereğli daha pek çok etkinliğe sahne oldu.

İşte Kasım ayında öne çıkan bazı faaliyetler:

UYGULAMALI BAHÇIVANLIK KURSU BAŞLADI

Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Park Bahçeler Birimi tarafından düzenlenen Uygulamalı Bahçıvanlık Kursu eğitimleri başladı. Güz dönemi Uygulamalı Bahçıvanlık Kursu eğitimleri merkez Cumhuriyet Halk Evi’nde yapılıyor. Halk Evleri'nde ayrıca birbirinden farklı konularda kurslar açılmaya devam etti. Üniversiteye hazırlık kursları gençlere ücretsiz eğitim verdi.

2020 YILI BÜTÇESİ MECLİSTE KABUL EDİLDİ

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısında belediyenin 2020 yılı gelir ve gider denk bütçesi 222 milyon TL olarak kabul edildi.

POSBIYIK, MECLİS'TE OYAK YÖNETİMİNE ÇAĞRIDA BULUNDU

Kdz. Ereğli’nin yaşamında OYAK yönetiminin anlayışından kaynaklanan büyük sorunlar yaşandığını belirten Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Ereğli’yi Türkiye duydu, OYAK yönetimi duymuyor. Bizi İngiltere’den dahi arıyorlar, desteklerini bildiriyorlar. Verdiğimiz bu mücadele Ereğli halkının geleceği için” dedi. Posbıyık, ‘Ereğli Geleceğine Sahip Çıkıyor’ Platformu tarafından bastırılan bilgilendirme broşürlerinin de binlerce insana dağıtılmaya başlandığını söyledi.

SARIKAMIŞ DENİZ ŞEHİTLERİ ANILDI

Sarıkamış'ta donarak şehit olan on binlerce askere kışlık giyecek, erzak ve mühimmat götürürken, 7 Kasım 1914'te Ereğli açıklarında Rus donanması tarafından batırılan "Bezm-i Alem", "Bahr-i Ahmer" ve "Mithat Paşa" gemilerinin mürettebatı 105’inci yılında törenle anıldı.

POSBIYIK'TAN ÇOCUKLARA UZUN MEHMET KİTABI

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, "8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömür Günü" nedeniyle çocuklara bir hediye hazırladı. 8 Kasım'a özel basılan "Uzun Mehmet, Kömürün Fatihi" kitabı, tarihi bilgileri, çizgi karakterlerle ve boyama bölümleriyle birleştiriyor.

UZUN MEHMET VE MADEN ŞEHİTLERİ ANILDI

8 Kasım Uzun Mehmet’i anma ve Kömür Günü’nde, kömürü bulan Uzun Mehmet ve tüm maden şehitleri Kestaneci Mahallesi'nde bulunan Uzun Mehmet Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

KDZ. EREĞLİ’DE MADEN GALERİSİ AÇILDI

Uzun Mehmet’i Anma ve Kömür Günü’nde, kömürü bulan Uzun Mehmet’in memleketi olan Kdz. Ereğli’de, Kaymakamlık ve Belediyenin girişimleriyle ‘Maden Galerisi’ açıldı.

142 İŞYERİ DENETLENDİ

Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü İşyeri Denetim Ekibi tarafından ilçedeki 142 işyeri denetlendi, verilen süre içinde eksiklikleri gidermeyen 37 işyerine cezai işlem uygulandı. Ekipler, denetimlerini sürdürüyor.

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’NDEN ÖDÜL

Karadeniz Ereğli Belediyesi'ne, Tarihi Kentler Birliği tarafından “Cıbıroğlu Konağı Restorasyonu ve Kent Müzesi” Projesi ile Uygulama ödülü verildi.

PAZARYERİNDE "TARTI KONTROL NOKTASI" KURULDU

Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, vatandaşların gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilmesini sağlamak amacıyla kapalı pazaryerinde "Tartı Kontrol Noktası" kurdu.

KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİ’NE E-ATIK ÖDÜLÜ

Kdz. Ereğli Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yetkilendirilen TÜBİSAD tarafından, "e-atıklar konusunda farkındalık oluşturan" 6 belediye arasında seçildi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerini kutladı.

FİDAN DİKİM KAMPANYASINA DESTEK

Belediye, "Geleceğe Nefes Ol" kampanyasına destek verdi. Kdz. Ereğli Danışmentli Köyü’nde fidan dikildi.

KDZ. EREĞLİ ÇİÇEK AÇTI; 350 BİN ÇİÇEK TOPRAKLA BULUŞTU

Kdz. Ereğli’yi daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için çalışmalarını sürdüren Kdz. Ereğli Belediyesi, 350 bin kış mevsimi çiçeğini toprakla buluşturdu.

KDZ. EREĞLİ’DE 10 TON HAMSİ AYNI SOFRADA PAYLAŞILDI

"2002 metre en uzun mangal" ödüllü Kdz. Ereğli Hamsi Festivali 5 yıl aradan sonra yeniden yapıldı. Ereğli ve çevre illerden gelen on binlerce vatandaş Karadeniz ezgileri eşliğinde mangalda-tavada hamsi yedi, horon tuttu. Hamsi Festivali’nin Ereğli’nin bir geleneği haline geldiğini belirten Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “En iyi hamsi Kdz. Ereğli’de yenir” dedi, festivalin onur konuğu olan öğretmenlere çiçek takdim etti. Akşam saatlerinde Koliva ve Resul Dindar konserleri festivale ayrı bir coşku kattı.

BELEN'E YENİ ŞEHİR MEZARLIĞI...

VATANDAŞLAR MEZAR VE DEFİN İŞLEMLERİNDEN ÜCRETSİZ YARARLANACAK

Kdz. Ereğli Belediyesi Belen Yeni Mahalle’de şehrin 50 yıl ihtiyacını karşılayacak yeni şehir mezarlığını faaliyete geçirdi. Çalışmaları yerinde takip eden Belediye Başkanı Halil Posbıyık, sosyal belediyecilik anlayışı gereği başlattıkları ücretsiz cenaze ve defin hizmetlerinin devam edeceğini söyledi.

POSBIYIK, KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

İzmir’de ikincisi düzenlenen yerel yönetimler çalıştayına katılan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile özel bir görüşme yaptı. Posbıyık, Kılıçdaroğlu'na Erdemir – OYAK’ın uygulamaları konusunda brifing verdi.

ÇOCUK VE GENÇLİK MECLİSİ SEÇİMLERİ YAPILDI

Kdz. Ereğli Belediyesi Çocuk ve Gençlik Meclisi’nde seçim heyecanı yaşandı. Eğitim gördükleri okullarda okul temsilciliğine seçilen öğrenciler 2019-2020 Çocuk ve Gençlik Meclisi başkan ve üyelerini oylarıyla belirlediler. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, gençlere kendilerine mutlaka bir hedef koymaları öğüdünde bulunarak “Artık lidersiniz, fikir üretecek, hayata geçireceksiniz” dedi.

Seçimlere geçilmeden önce Çocuk ve Gençlik Meclisi Başkan adayları projelerini anlattılar. Çocuk Meclisi’nin 87, Gençlik Meclisi’nin 25 temsilciden oluştuğu seçimlerde Kdz.Ereğli Belediyesi Çocuk Meclisi Başkanlığına Duru Karaman, Gençlik Meclisi Başkanlığına Yiğitcan Yıldırım seçildi.

 

yangorselyeni

Diğer Haberler

Etkinlik Takvimi

Pzt Sal Çrş Prş Cu Cts Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Yukarı Çık.