İşte Ereğli'de Ekim Günleri

İŞTE EREĞLİ'DE EKİM GÜNLERİ

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın göreve gelmesi ardından Ereğli Belediyesi yoğun bir çalışma programı başlattı. Ereğli'nin birikmiş sorunları birer birer masaya yatırıldı, 5 yıllık Stratejik Plan oluşturuldu, imza atılacak büyük projelerin altyapısı hazırlandı. Birbiri ardına hayata geçirilen kültürel etkinlikler, konserler, sergiler, şenlikler, festivaller, açık hava sinemaları kentin iklimini değiştirdi. İşte Karadeniz Ereğli Belediyesi'nin Ekim ayı çalışmalarından kısa bir özet...

Karadeniz Ereğli Belediyesi, yeni yönetimiyle fark yaratıyor. Halil Posbıyık'ın göreve gelmesi ardından, belediyenin her birimi hummalı bir çalışma programı içinde. Şehrin çözüm bekleyen sorunları için büyük projeler hazırlanıyor, tamamlananlar için start veriliyor. Sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla 5 yıllık plan oluşturularak strateji belirlendi. Şehrin özlediği kültürel etkinlikler, konserler, sergiler, şenlikler, festivaller, açık hava sinemaları kentin iklimini değiştirdi. İşte Karadeniz Ereğli Belediyesi'nin Ekim ayı çalışmalarından seçtiklerimiz:

AFETLERE HAZIRLIK TOPLANTISI

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediye yönetimiyle birlikte depreme hazırlık koordinasyon toplantısı yaptı. Ereğli’nin son durumunun masaya yatırıldığı toplantıda her hangi bir Afet halinde ilçedeki toplanma yerleri ve ön hazırlıklar görüşüldü.

EREĞLİ HALKI ZEHİRLENİYOR

Ekim ayı meclis toplantısında OYAK/ERDEMİR yönetiminin uygulamaları hakkında önemli açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Halil Posbıyık “Ereğli elden gidiyor. Kanser vakaları arttı, zehirleniyoruz. OYAK cürufu denize dolduruyor; denizimizi de kirletiyor. Kızılcapınar Barajı'na HES kurarak Ereğli halkının suyunu da kesmek istiyorlar. Eylemlere hazır olun, Ereğli halkını boğmanıza izin vermeyeceğiz” dedi.

TELEFERİK YAPILACAK

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısı, AKM Salonu’nda Başkan Halil Posbıyık başkanlığında yapılan 2’nci oturum ile tamamlandı. Posbıyık kiraya verilecek yerlerde çayın yine 1 liradan satılması için ihale şartnamesine madde konulacağı söyledi. Spor parkının daha verimli işletileceğini anlatan Posbıyık, Kışla Sanayi Sitesi'nde bulunan, mülkiyeti belediyeye ait 25 dükkanın satılarak karşılığında Eski belediye binasının yerine 5 katlı kültür amaçlı kullanılacak bina yapacaklarını söyledi. Göztepe’ye Teleferik yapacaklarını söyleyen Başkan Posbıyık, Su Ürünleri Kooperatifi’ni büyüterek modern hale getirecekleri bilgisini verdi.

BULGARİSTAN HEYETİ'NDEN EREĞLİ ZİYARETİ

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğli TSO’nun davetlisi olarak ilçeye gelen Bulgaristan Burgaz Kenti TSO Başkanı ve iş insanları ile iki şehir arasındaki kültürel işbirliği imkanlarını görüştü.

MECLİS ÜYESİ GÖNÜLLÜ ÖĞRETMEN OLDU

Belediye Meclis Üyesi'nden örnek davranış. Aynı zamanda Beden Eğitimi Öğretmeni olan Sertan Kuzu, Karadeniz Ereğli Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevi öğrencilerine her hafta gönüllü olarak beden eğitimi dersi veriyor. Çocuklar için çeşitli oyunlar ve aktiviteler hazırlıyor.

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ’NDE HAYATA TUTUNDU

Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri bir iş hanının çatısından su giderine düşerek sıkışan kediyi gece yarısı operasyonuyla kurtardı.

HAYVANLARA AŞI KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ

Kdz. Ereğli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün hayvanları koruma gününde gerçekleştirdiği ücretsiz aşı kampanyasına hayvan severler yoğun ilgi gösterdi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık “Barınaktaki hayvanlarımıza daha geniş alanda, doğal ortamda bakmak için Orman Genel Müdürlüğü’nden yer talep ettik” dedi.

GÜLERYÜZ “UNUTMADIM” KİTABINI TANITTI; İNCE, EREĞLİ’YE GELDİ

Emekli Fransızca öğretmeni ve yazar Gül Güleryüz’ün “Unutmadım” isimli kitabı için Gazi Alemdar Gemisi’nde tanıtım ve imza günü düzenlendi. Kitap tanıtımı ve imza gününe yazarın öğretmen arkadaşı olan Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Belediye Başkanı Halil Posbıyık ile çok sayıda okur katıldı.

BELEDİYEYE TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ'NDEN ÖDÜL

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen "Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması"nda Karadeniz Ereğli Belediyesi'ne, "Cıbıroğlu Konağı Restorasyonu ve Kent Müzesi Projesi" nedeniyle Uygulama Ödülü verildi.

POSBIYIK MÜSİAD DOST MECLİSİNE KONUK OLDU

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, MÜSİAD Kdz. Ereğli Şubesi’nin daveti üzerine iş insanlarıyla bir araya geldi. Ereğli’nin ve Belediyenin durumu ile yapmayı planladığı çalışmalar hakkında iş dünyasına bilgi veren Posbıyık “Ereğli’yi rahatlattık, kötü gidişe sınır çektik, durdurduk. Hızla hamle yapmaya çalışıyoruz ve belediyeyi hem kaynak yönünden hem de belediyecilik yönünden geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

MÜSİAD Şube Başkanı Aldülkadir Çınar, önceki dönem şube başkanları, MÜSİAD üyesi AK Parti önceki dönem Milletvekili Fazlı Erdoğan, ilçenin önde gelen sanayicileri ile bir çok iş insanının bulunduğu toplantıda 2 saate yakın ilçe gündemi değerlendirildi.

MİNİK KALPLERDEN BARINAK HAYVANLARINA MAMA DESTEĞİ

Kdz. Ereğli’de Hayvanları Koruma Haftası’nda 500 İlkokul öğrencisi Belediye Sokak Hayvanları Bakım ve Tedavi Merkezi’ni ziyaret ederek mama desteğinde bulundu.

İzmirlioğlu İlkokulu, Kavaklık İlkokulu, Kızılca İlkokulu, Ereğli İlkokulu, Ted Koleji, Doğa Koleji, Özel Filiz Anaokulu, Kdz. Ereğli Gençlik Merkezi, Kdz. Ereğli Final Okulları, Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu, Nimet ve Gazi İlkokulu’ndan oluşan 500 öğrenci hafta boyunca Sokak Hayvanları Bakım ve Tedavi Merkezi’ni gruplar halinde ziyaret etti.

KDZ. EREĞLİ’NİN TARİHİ ÇINARLARI BAKIMA ALINDI

Kdz. Ereğli’nin tarihinde önemli bir yere sahip olan çınar ağaçları belediye tarafından rehabilite edildi. Çalışmalar Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayı, İl Çevre Müdürlüğü’nün bilgisi ve Orman İşletme Müdürlüğü’nün gözetiminde gerçekleştirildi.

RUH SAĞLIĞI DANIŞANLARININ SİNEMA KEYFİ

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı gününde Kdz. Ereğli Toplum Ruh Sağlığı Merkezi danışanları Belediyenin desteğiyle ücretsiz sinema etkinliğine katıldı.

CUMHURİYET HALK EVİ YENİLENDİ, YENİ KURSLAR AÇILDI

Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın önem verdiği projelerden birisi olan ‘Cumhuriyet Halk Evleri’ bakıma alındı, yenilendi. Yeni dönemde açılacak kurslar için çalışmalar başlatıldı, kayıtlar alınmaya başlandı.

UYGULAMALI BAHÇIVANLIK KURSU

Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Park Bahçeler Birimi tarafından Uygulamalı Bahçıvanlık Kursu açıldı.

“GÖRÜNTÜLÜ RADYO PROGRAMI”NDA
ANADOLU ROCK ESİNTİSİ

Kdz. Ereğli Belediyesi kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında “Görüntülü Radyo Programı” nın ikincisi gerçekleştirildi. 45’lik plak dinletisinde bu kez Anadolu Rock örnekleri yer aldı.

BİR ‘PLASTİK SANATLAR’ SERGİSİ

Erdemir Güzel Sanatlar Lisesi'nin Türkiye'nin dört bir yanındaki mezunları yıllar sonra bir araya gelerek "BİR Plastik Sanatlar Sergisi"ni düzenlediler. Serginin açılışını Belediye Başkanı Halil Posbıyık eşi Neriman Posbıyık ile birlikte yaptı.

EREĞLi’DE CAZ RÜZGARI ESTİ

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı Caz Orkestrası Kdz. Ereğli’de muhteşem bir konser verdi. Kdz. Ereğli Belediyesi’nin davetlisi olarak Ereğli’ye gelen Cazın Kartalları'nın Tatoğlu Kültür Merkezi'ndeki konserine kent protokolü ve vatandaşlar katıldı. Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık konuklarla yakından ilgilendi.

Orkestra şefi Hava Bando Binbaşı Sabri Belce yönetimindeki konser müzikseverleri büyüledi. İzleyenlerin zaman zaman şarkılara eşlik ettiği konser sonunda, orkestra ayakta alkışlandı.

KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİ ‘E-DEVLET KAPISI’NDA

Resmi web sitesi www.kdzeregli.bel.tr üzerinden elektronik belediyecilik hizmeti veren Kdz. Ereğli Belediyesi, artık bu hizmetleri tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan güvenli ve etkin bir şekilde erişimi sağlayan “e-devlet” üzerinden de sunmaya başladı.

OYAK’IN ZULMÜNE KARŞI EREĞLİ KENETLENDİ

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin düzenlediği ‘Ereğli Geleceğini Konuşuyor’ toplantısı siyasi parti, STK temsilcileri ve halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti. "Erdemir’in kazandırdıklarının, OYAK’ın kaybettirdiklerinin" konuşulduğu toplantıda Belediye Başkanı Halil Posbıyık OYAK Yönetimi’ne tepki gösterdi, halka "Eylemlere hazır olun" çağrısı yaptı. Katılımcılar OYAK’ın Ereğli’deki uygulamalarından rahatsızlıklarını dile getirdiler. El ele poz veren katılımcılar OYAK'ın yarattığı sorunların çözümü için birlikte mücadele etme kararlılıklarını dile getirdiler.

KENT MEYDANI PROJESİ İLERLİYOR

Eski Terminal ve Hükümet Konağı alanına yeni yapılacak olan ‘Kent Meydanı, Katlı Otopark, Belediye Hizmet Binası ve İlçe Trafiğinin Düzenlenmesi’ için İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından hazırlanan projeler ele alındı.

POSBIYIK, HALKI DİNLEDİ

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediyede halkın sorun ve taleplerini dinleyerek çözümleri için ilgili birimlere talimat verdi.

İTFAİYE TATBİKATLA EĞİTİYOR

Kdz. Ereğli İtfaiye Müdürlüğü tarafından Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde Yangın ve Tahliye tatbikatı yapıldı. İtfaiye Müdürlüğü ayrıca, ilçedeki 4 okulda toplam 2 bin 406 öğrenciye yönelik afet tatbikatı yaptı. Çalışma, diğer okullarda devam edecek.

BELEDİYE MECLİSİ, BARIŞ PINARI HAREKATI’NA DESTEK VERDİ

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi olağanüstü toplanarak Barış Pınarı Harekatı’na destek verdi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık “Her şartta şanlı ordumuzun yanındayız” dedi.

KDZ. EREĞLİ’NİN HAVASI ALARM VERİYOR!

OYAK Yönetimine geçtikten sonra Erdemir’in havaya bıraktığı dumanlar ve denize saldığı cüruf Ereğli’de hayatı çekilmez hale getirdi. İlçede yaşanan bu hava kirliliği Zonguldak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 2018 yılında hazırladığı 2017 yılı çevre raporuna da yansıdı. Rapora göre Kdz. Ereğli 2017 yılında 55 gün zehir solumuş, bu rakam 2016 yılında 34 gün.

EREĞLİ’DE KIŞ ÇİÇEKLERİ ZAMANI

Kdz. Ereğli’yi daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için çalışmalarını sürdüren Kdz. Ereğli Belediyesi, her yıl kullandığı 500 bin çiçeğin 350 binini kendi serasında üretiyor. Kış mevsimi çiçek fideleri parklarda ve yol kenarlarında yerini almaya başladı.

POSBIYIK, KARABÜK’TE ZİYARETLERDE BULUNDU

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Karabük’e giderek çeşitli ziyaret ve temaslarda bulundu.

Başkan Posbıyık, Karabük ziyaretleri kapsamında ilk olarak Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’yi makamında ziyaret etti. Başkan Posbıyık’ın sonraki durağı Safranbolu Belediyesi oldu. Posbıyık, Safranbolu’da Dizdar ailesiyle de bir araya geldi, ‘Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Başkan Posbıyık, Karabük ziyaretleri kapsamında son olarak KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç ile bir araya geldi.

HURDA ARAÇLAR SOKAKLARDAN KALDIRILIYOR

Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta ekipleri, cadde ve sokaklarda fuzuli işgal oluşturan ve görüntü kirliliğine yol açan hurda araçları kaldırıyor.

KAVAKLIK TEMİZ ÇEVRE İÇİN EL ELE VERDİ
;
Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün ‘Temiz çevre’ için başlattığı mahalle bilgilendirme toplantısı Kavaklık Mahallesi'nde yapıldı.

POSBIYIK’TAN EVLENEN ÇİFTLERE ANLAMLI HEDİYE

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, nikahını kıydığı çiftlere Atatürk resimli Türk Bayrağı, Türkçe Mealli Kur’an-ı Kerim ve Nutuk hediye etti.

KDZ. EREĞLİ BAYRAKLARLA DONATILDI

Kdz. Ereğli Belediyesi, çarşı merkezini Türk Bayraklarıyla donattı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Cumhuriyet coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz” dedi.

ON BİNLER, CUMHURİYET İÇİN YÜRÜDÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Kdz. Ereğli’de düzenlenen Cumhuriyet yürüyüşüne on binlerce vatandaş katıldı. Ellerinde Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle marşlar eşliğinde her yaştan insan korteje katılırken Belediye Başkanı Halil Posbıyık “Cumhuriyetimizin değerlerine hep birlikte sahip çıkacağız, Atatürk'ün çağdaş uygarlık hedefi hepimizin en temel sorumluluğu olacak” dedi.

OĞUZHAN KOÇ, EREĞLİLERİ COŞTURDU

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Oğuzhan Koç Kdz. Ereğli’de sahne aldı. Cumhuriyet coşkusuna şarkılarıyla eşlik eden sanatçı, gördüğü ilgi karşısında oldukça duygulandı.

Konser havai fişek gösterisiyle sona erdi.

BAŞKAN POSBIYIK, SAHADA ÇALIŞMALARI DENETLEDİ

Posbıyık, Belediye birimlerinin şehrin değişik noktalarında yaptığı çalışmalardan bazılarını yerinde denetledi.

“MUSTAFA AKAY SOKAK SEL BASKINLARINDAN KURTULACAK”

Yapılan çalışmaları değerlendiren Başkan Posbıyık, “Yağmur yağdığında Kepez Mahallesi Mustafa Akay Sokak'taki vatandaşlarımız tedirgin oluyor, su baskınları yaşanıyordu. Burada önemli bir çalışma başlattık. 200 metre uzunluğunda, bir metreye bir metre genişliğinde beton kutu menfez yapıyoruz. Çalışmalar son aşamada. Mahalle sakinlerimiz kış mevsimi gelmeden böylece rahat bir nefes almış olacaklar. Ayrıca buradaki derenin iç temizliği yapıldı, peşinden beton dökeceğiz. Ekiplerimiz Yeni Belen Sanayi bölgesinde dolgu çalışmalarına devam ediyor. Buraya Temizlik İşleri Müdürlüğü için ilave bir şantiye alanı yapmak istiyoruz. Kirmanlı Su Deposu’na yapacağımız proje çalışmalarını da yerinde gözlemledim. Tarihi sur duvarlarımızla ilgili bir çalışmamız da Ahmet Sart Sokak'ta sürüyor. Burada çökme tehlikesi bulunan tarihi sur duvarlarını koruma altına alıyoruz” dedi.

Başkan Posbıyık, birimlerin üst yapıya ilişkin çalışmalarını da sürdürdüklerini belirterek “Kavaklık Mahallesi Devrek Yolu Caddesi sakinlerimize yeni bir yaşam alanı olacak çalışma başlattık. Çocuk parkı, basketbol sahası, açık alan spor aletlerinin de olduğu ve oturma gruplarının yer alacağı çalışmamızı da kısa sürede tamamlayacağız” diye konuştu.

POSBIYIK’TAN ÖĞRENCİLERE:
KENT YÖNETİMİNDE SÖZ SAHİBİSİNİZ

Kdz. Ereğli Belediyesi 2019-2020 Çocuk ve Gençlik Meclisi seçimleri başladı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kışla Mahmut Likoğlu Ortaokulu’nda düzenlenen temsili Çocuk Meclisi seçimine katılarak, çarpıcı mesajlar verdi. "Sizden çok şey bekliyorum" diyen Posbıyık öğrencilere "Kent yönetiminde söz sahibisiniz" diye seslendi.

yangorselyeni

Diğer Haberler

Etkinlik Takvimi

Pzt Sal Çrş Prş Cu Cts Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30
31
Yukarı Çık.