Krispos

krispos3

Kdz.Ereğli’de gösteriler yapan ve orada ölen eski Mısırlı pandomim sanatçısı Krispos’un anısına yapılmıştır. Kaidesi ile birlikte 2.10 m yükseklikte bulunan anıtın önünde 19 satırdan oluşan ve kazılarak yazılmış bir şiir bulunmaktadır. Anıt, yüksek bir kaide üzerinde oturtulmuş iki korint başlıklı sütun, sütunların arasında içinde başsız bir büstün bulunduğu oyuk ve üçgen çatı olarak tasarlanmış taç kısmından oluşmaktadır. Anıt, Kdz.Ereğli Müzesi bahçesinde bulunmaktadır.

Dönemin ünlü Pandomim sanatçısı Krispos adına yapılmış bu mezar anıtı üzerindeki kitabede şunlar yazılıdır.

KRISPOS Anıtı’nın Kitabesi

Burası bir sükun şehridir.

“Mezarlar insanların en son evleri ve en son duvarlarıdır. Onlar bedenlere evlerden daha sadıktırlar. Onlardan kalan akıtılan gözyaşları ve ölülerin sonsuza dek kalacak fani olmayan miraslarıdır.

Ölüm uykusundan artık vücudun geri alınmaz. Burası bir sükun şehridir. Çıplak olarak taşınıp içine gömülüp sağlam, ebedi istirahatgah, ebedi evdir. Bu nasıl bir mezardır ve buradayatan ölü kimdir? Hayatta kazanılan zaferlerin nefrete layık abidesidir. Taş ve toprak olan işaretleri, ölülerin mezar taşları. Suskun harflerimizle öleni dile getiriniz.

Vücudunu yitirip telef ettikten sonra hangi insan buraya ismini verdi? Ölü insan Krispos, Fariz Ülkesinin (bugünkü Mısır) ve başak taşıyan (toprağı verimli yapan, hayat veren anlamında kullanılmıştır.) Nil nehrinin vatandaşı bu anıtın altında yatmaktadır. O ki dönüp duran bir trajedinin ilk zafer çelengini kazanmıştır. Dünya bu pandomimciye hayran kalmış, onu övmüş ve tiyatronun altın çiçeği olarak görmüştür.

Onun parlak cazibesi yirmi dokuzuncu yaşında beklenmedik bir anda ve şekilde sönmüştür.”

krispos11 krispos22  

The Epitaph On The KRISPOS Monument

This isacity of calm.

"The graves are the men's last houses and Last walls. They are more faithful to the bodies than houses. What left from them are the tears and immortal inheritance of the dead until eternity.

After the sleep of death your body will never be taken back. This is a city of calm. The solid, eternal retiring abode and eternal home keeping and concealing naked.

What is this grave and who lies here? A monument worthy of the hate of victories won in life. The sign of stone and earth, the gravestones of the dead. With silent letters you speak of the deads. After destroying and wasting his body, which man's name given this area? The man was Krispos from the spike carrying (means giving fertility and life) river Nile of Egypt, lies beneath this monument. He was the man who won the first victory wreath of a swirling tragedy.

The world was amazed by this pantomime, praised him and saw in him the gold blossom of the theater. His shining charm expired in his twenty ninth year at an unexpected moment and manner."


Faydalanılan eserler ve Kaynaklar:

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ? –Kdz.Ereğli Belediyesi 6. Kültür Hizmeti

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI – Kdz.Ereğli Müzesi ve Cehennemağzı Mağaraları (Broşür)

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI – Resmi web sitesi

 

Yan Görsel

yangorselyeni

İlgili Konular

Etkinlik Takvimi

Pzt Sal Çrş Prş Cu Cts Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Yukarı Çık.