siksorulan


Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/vhosts/kdzeregli.bel.tr/httpdocs/modules/mod_codefaq/mod_codefaq.php on line 6
Belediye Zabıtasının seyyar satıcılarda sorumluluğu nedir?

Gıda Satışı ve Üretimi;

Türk Gıda Kodeksi ve 5179 Sayılı Gıdaların Üretimi ve Tüketimi Hakkındaki Kanununa uygun olamayan şartlarda üretilen simit, poğaça, börek,  lahmacun, helva, şuruplu tatlılar gibi gıda üretimi ve satışı yapan işletme ve satış yapanlar hakkında, 5326 Sayılı Kabahatler kanununa göre işlem yapılarak işletmeler mühürlenerek ticaretten men edilir ve satışa sunulan gıda malzemelerine el konularak imha edilmektedir.

Seyyar Satıcı;

            Seyyar satıcı ve işportacılar ucuz mal ve hizmet sunma adı altında vatandaşlarımıza kalitesiz,  sağlıksız ve kaçak mal satışı yaparak halk sağlığı ve ülkemiz adına ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Zabıtamızca Seyyar satış yapanlara 5326 Sayılı Kabahatler kanununa göre işlem yapılarak satışa sundukları malzemelere el konulmaktadır.

Kaldırım işgalinde (satış amaçlı konulan tezgah ve malzemeler, tabela, masa ve sandalye) Zabıtanın sorumluluğunda mıdır?

Kaldırım işgalleri ana arter olarak tabir edilen ana cadde, meydan ve sokaklarda Belediyemiz Zabıta Müdürlüğü yetki ve sorumluluğunda olup, 5326 Sayılı Kabahatler Kanununu 38 Maddesine göre işlem yapılarak kaldırılmakta veya kaldırılması sağlanmaktadır.

Belediye Zabıtası yanlış parkeden veya çürümeye bırakılmış eski araçları çekebilir mi?

Kdz Ereğli Belediye Zabıtasının yanlış yere park eden araçları çekme ve kaldırma gibi bir yetkisi olmayıp, bu yetki kolluk kuvvetlerine (Jandarma Trafik – Emniyet Trafik) aittir. Ancak hurdaya çıkarılmış kullanılmaz hale gelen, sahipleri tarafından sokağa, kamuya ait vs. yerlere bırakılan, çirkin görüntü arz eden araçları, 5326 Sayılı Kabahatler kanununa göre kaldırılmakta veya kaldırılması sağlanmaktadır.

Dilencilik yapan kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından uygulanacak ceza nedir?

Kdz Ereğli Belediyesi Zabıtası insanların dini duygularını kullanarak dilenen kişilere 5326 Sayılı Kabahatler Kanununu 33 Maddesine göre yasal işlem yapılmaktadır. Ayrıca, dilencilikten elde edilen gelire el konularak mülkiyetin kamuya geçirilmesi için gerekli işlemler yapılmaktadır.

Gürültü kirliliği ile ilgili kimle görüşebilirim?

İnsanlar üzerinde olumsuz etki yapan ve hoşa gitmeyen, rahatsızlık veren sesler gürültü kapsamında değerlendirilmiş olup, Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğüne Bağlı Ekiplerce gürültü ölçümünün yapılması ve değerlendirmesi neticesinde,  5326 Sayılı Kabahatler Kanununu 36. Maddesine göre işlem yapılması sağlanmaktadır.

Afiş ve El ilanı dağıtanlar hakkında uygulanan yaptırımlar nelerdir?

Belediyemizden izin ve müsaade almadan afiş ve el ilanı dağıtanlar hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanununu 42 Maddesine göre yasal işlem yapılarak söz konusu afiş ve el ilanlarına el konulmaktadır.

Çevreyi Kirletenler Hakkında Uygulanan Yaptırımlar nelerdir?

Evsel Atıklar;

İlçe genelindevatandaşlarımızın sağlık, esenlik ve huzurunu bozacak şekilde evsel atıklarını depolama alanları dışına atanlar için, 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 41(1) Maddesine göre işlem yapılmaktadır.

İşyerlerine Ait Atıklar;

İlçe genelindevatandaşlarımızın sağlık, esenlik ve huzurunu bozacak şekilde işyerlerine ait atıklarını depolama alanları dışına atanlar için, 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 41(2) Maddesine göre işlem yapılmaktadır.

İnşaat atıkları atan kişiler hakkında;

            İlçe genelindevatandaşlarımızın sağlık, esenlik ve huzurunu bozacak şekilde İnşaat atık ve atıklarını depolama alanları dışına atanlar için, 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 41 Maddenin 1. bendine göre işlem yapılmaktadır.

İnşaat atıkları atan firmalar hakkında;

            İlçe genelindevatandaşlarımızın sağlık, esenlik ve huzurunu bozacak şekilde İnşaat atık ve atıklarını depolama alanları dışına atan inşaat firmaları için, 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 41 Maddenin 2. bendine göre işlem yapılmaktadır

Belediye sınırları içerisinde izinsiz ve korsan satışlara karşı mücadelede zabıtanın ne gibi yetki ve sorumluluğu vardır?

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu ve bu yasada bazı değişiklikleri yapan 5101 sayılı Korsanlıkla Mücadele Yasası gereği Belediye Sınırları içerisinde Cadde, Sokak, Köprü Pazar gibi yerlerde kitap, kaset, cd gibi materyallerin orijinal veya kopya olarak satılmaları yasaklanmış olup, Zabıta ve Polisin bu tür satışlara engel olma ve bu materyalleri toplayarak Savcılığa suç duyurusunda bulunma, gerekçesi belirtilerek para cezası verilmek üzere Mülki İdare Amirlerine bildirmek gibi yetki ve sorumluluğu vardır.

Kdz Ereğli Belediyesinde uyulması gereken kurallar var mıdır?

Kdz. Ereğli  Belediye hudutları dahilinde 5393 sayılı Belediye Kanunu ve diğer kanunların Belediyeye yüklediği görevleri yerine getirilmesinde Belediye Zabıtasına Kanunlar çerçevesinde tanınan görev ve yetkileri, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması, belde sakinlerinin sağlık, esenlik ve huzurunun temini amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket edenlere ilgili mevzuat ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32. Maddesine göre idari yaptırımların uygulanması yapılmaktadır.

yanbilgi2

Yukarı Çık.