İtfaiye Müdürlüğü Görevleri

Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğümüz 60 personeli ile birlikte resmi tatil günleri de dahil olmak üzere 24 saat kesintisiz görevi başındadır. Her türlü yangını su baskını, trafik kazaları, boğulma olayları ve bunun gibi tüm acil durumlara müdahale edebilecek teknik donanım, ekipman ve eğitimli personel gücüne sahiptir. Hizmet içi eğitimin gereklerine uygun şekilde tüm personel belirli periyodik aralıklarla eğitime tabi tutulmaktadır. Günlük, aylık ve yıllık olarak teorik ve tatbiki eğitimler verilmekle birlikte hizmet için spor faaliyetlerinde yerine getirilerek personelin fiziki yeterlilik, performans ve mukavemet gücü artırılmaktadır.

• İlçemizde, beldelerde ve köylerde meydana gelebilecek Yangın, kaza, deprem, boğulma olayları vb. doğal afetlerin tamamına müdahale edilerek halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla itfaiye hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak.

• İlçemiz halkının can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla ve güvenlik açısından İlçemizi tamamen kontrol altına almak için ilçemizin çeşitli bölgelerine İtfaiye istasyon binalarını oluşturulmasını sağlamak.

• İlçemiz nüfusunun her geçen gün artması ve hizmet alanlarımızın genişlemesi ile meydana gelebilecek olağanüstü durumlara daha etkin ve verimli bir şekilde müdahale etmek için; İtfaiye müdahale araçları ve ekipmanlarının çoğaltılmasını sağlamak.

• Tüm vatandaşlarımıza her türlü yangın ve afetler konusunda bilgilendirme çalışmaları yapmak. Yangın, doğal afet ve oluşabilecek her türlü kazalar ile ilgili ilçe ve ilçemize bağlı köy halkını bilinçlendirmek amacıyla “Yangına Karşı alınması gereken önlemler” adı altında eğitici broşürler dağıtılarak bu tarz olayları minumum seviyede olmasını sağlamak.

• İlçemizde Tehlikeli madde üreten, satış yapan işyerleri ve fabrika tesislerini denetlemek ve fabrika çalışanlarına meydana gelebilecek kazalar ve yangın ile ilgili eğitim çalışmalar yapılarak bilinçli bir toplum oluşmasını sağlamak.

• İlçemiz mahallelerindeki Ev hanımlarına gruplar halinde Yangın, ev kazaları ve diğer doğal afet olayları ile ilgili eğitici eğitimler vermek ve bu sayede ev kazaları oranını minimum seviyede tutmak.

• İlçemizin herhangi bir bölgesinde meydana gelebilecek yangın ve diğer doğal afet esnasında İtfaiye teşkilatımız olay yerine ulaşıncaya kadar ön müdahale ve olay yeri güvenliğini sağlamak ve İlçemiz ikinci derece deprem bölgesi olmasından dolayı birinci derece deprem bölgelerinde meydana gelebilecek depremlerde daha aktif görev yapılması için Gönüllü İtfaiyeci yetiştirilmesini sağlamak.

• İlçemiz mahalle sayılarının çoğalması ile birlikte toplu kullanım alanları olan hastaneler, terminal, okullar, dershaneler gibi yerlere Yer üstü hidrantları ve Yangın dolapları sisteminin yerleştirilmesini sağlamak.

Yukarı Çık.