kardesk

kardeskentleranafoto

Kdz Ereğli Belediyesi'nin halihazırda 6 ülkeden 7 kardeş kenti bulunmaktadır. Kardeş kentler; ülkeler arasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik işbirliğini geliştirmek, şehirler ve halkları arasındaki karşılıklı ilişkileri güçlendirmek amacıyla birer köprü vazifesindedir.

Bu bağlamda Karadeniz Ereğli Belediyesi olarak şehrimizin uluslararası arenada tanınırlığını arttırmak amacıyla dünyanın farklı noktlarında bir çok kardeş kentle ilişkilerimizi geliştirmek gayesindeyiz.

Vizyonumuz, Karadeniz Ereğli’nin tüm dünyada bilinilirliğinin sağlanmasıdır.

hydraaa

Hydra / Yunanistan

Ege Denizi'nde yeralan Saronik Körfezi ve Argolic Körfezi arasında yeralan bir adadır. Hydra Belediyesi, HydraDokos ve bir kaç adanın birleşmesinden oluşur. 72 km2'lik alan üzerine kurulu adanın nüfusu 2011 yılı verilerine göre 1982'dir. Ereğli'nin yanı sıra; Fransa'nın Bayonne kentiyle de kardeş kent ilişkisi vardır. Hydra, sayısız koyları ve doğal limanları ile güçlü bir denizcilik kültürüne sahiptir. Ana geçim kaynağı turizm olan bir adadır. Özellikle de Atinalılar Hydra'ya yoğun ilgi göstermektedirler.

İlk kardeş kentimiz Hydra ile 1995 yılında kardeş kent protokolü imzalanmıştır.

 

targoviste

Targovişte / Romanya

Romanya'nın en büyük 26’ncı kenti olan Targovişte'nin nüfusu 73.964 'tür.

Kdz. Ereğli hariç; ABD, Litvanya, Frnasa Bulgaristan, İtalya, İsveç ve İspanya'dan toplam 9 kardeş kenti daha bulunmaktadır.

8-12 Eylül 2004 tarihleri arasında Targovişte'de düzenlenen festivale katılan Kdz.Ereğli Belediyesi heyeti ve Targovişte Belediyesi tarafından imzalanan iyi niyet protokolü kardeş kent anlaşmasının ilk ayağını oluşturmuştur.

6-7-8 Temmuz 2011 tarihleri arasında ise Kdz.Ereğli'de düzenlenen Festivale katılmak üzere kentimize gelen Targovişte Belediye Başkanı ve beraberindeki resmi heyet “Kardeş Kent Protokolü”nün imza törenini 8 Temmuz 2011 günü gerçekleştirmişlerdir.

Bu antlaşmanın hedefi; 2 şehrin halkları arasında köprü oluşturmak ve sosyal projeleri desteklemektir. Bu kapsamda her iki taraf da karşılıklı staj imkanları, kültür heyetleri, turizm, spor karşılaşmaları, kardeşlik sözleşmesini sürdürebilmek ve desteklemek için karşılıklı ziyaretler ve toplantı organizasyonlarını gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu sözleşmenin hayata geçirebilmesi ve pratikte uygulanabilmesi amacıyla ilk olarak 6 Eylül-12 Eylül 2011 tarihleri arasında Targovişte'de düzenlenen festivale 21 kişilik Kdz.Ereğli Belediyesi Halk Oyunları Ekibi katılarak çeşitli gösteriler sergilemiş ve Türk kültürünü Romanya'da tanıtmıştır. Ayrıca, festival kapsamında açılan stantlarda da kentimize özgü materyaller ve dokümanlar sergilenerek Targoviş’te halkının kentimizi tanıması hedeflenmiştir.

Resmi düzeyde ise 6 kişiden oluşan bir resmi delegasyon, 7-8-9 Eylül 2011 tarihlerinde festival kapsamında Targovişte'ye ziyarette bulunmuştur.
1targoviste 2targoviste 3targoviste 4targoviste 5targoviste

alchevsk ukrayna

Alchevsk/ Ukrayna

Ukrayna'nın doğusunda yer almaktadır. Şehirde Alchevsk Demir Çelik Fabrikaları bulunmaktadır. 120 bin civarında nüfusa sahiptir. 2007'de imzalanan anlaşma ile Alchevsk ile belediyemiz arasında “kardeş kent” ilişkisi tesis edilmiştir.

Ancak son olarak; 7-8-9-10 Temmuz 2011 tarihlerinde, Ukrayna Belediye Başkan yardımcısı, Dış İlişkiler Sorumlusu, İtfaiye Müdürü ve çok önemli 2 fabrikanın temsilcileri ile 1 turizmci ve 1 restaurant işletmecisinden oluşan heyet kentimizi ziyaret etmiştir.
alchrvsk1 alchvsk2 alvhhskrkr4 alvhss5 alvhsskky3

duren

Düren/ Almanya

17-21 Eylül 2011 tarihleri arasında Düren'deki festivale katılan Kdz.Ereğli Belediyesi ile Düren Belediyesi arasında “Kardeş kent Protokolü” imzalanmıştır.

2-5 Temmuz 2010 tarihleri arasında ise; Düren Belediye Başkanı ve beraberindeki resmi heyet kentimize gelmiş ve 3 Temmuz 2010 tarihinde kardeş kent protokolünün Kdz.Ereğli ayağı imzalanmıştır.

15-22 Eylül 2011 tarihleri arasında Kdz.Ereğli Belediye meclis üyelerinden oluşan bir resmi delegasyon Düren'de düzenlenen festivale katılmıştır.

17-27 Eylül 2011 tarihleri arasında ise; Kdz.Ereğli Belediyesi İtfaiyesinden 5 kişilik bir ekip mesleki ve teknik eğitim almak, ayrıca kendi bilgilerini Düren itfaiyesiyle paylaşmak üzere Düren kentini ziyaret etmiştir.
1duren 2duren 3duren 4duren 5duren

jinhuaaaaa

Jinhua / Çin

Jinhua, kardeş kentimiz Düren'in de kardeş kentidir. Düren ziyareti neticesinde yapılan görüşmeler sonucu kardeş kent olma talebi Jinhua’dan gelmiştir. Bu talep neticesinde 5 Temmuz 2010 tarihinde Jinhua Belediyesinden 6 kişilik bir heyet tarafından kentimize bir ziyaret gerçekleştirilmiş ve bu ziyaret esnasında “Kardeş Kent İyi Niyet Protokolü”imzalanmıştır.

Jinhua; Çin Halk Cumhuriyeti'nin doğusunda Zhejiang eyaletinde yaralan ve WuchengJindongYiwuYongkang,Dongyang, Lanxi, Wuyi, PujiangPan adlı 9 yerleşim biriminden oluşan 10.918 km2’ik alana kurulu bir şehirdir. 4,57 milyon nüfusa sahip Jinhua kenti uzun bir tarihe sahip olmanın yanısıra, Çin'in en turistik ve en yaşanabilir 10 kenti arasında yer almaktadır.

Jinhua, Çin'in güneydoğusundaki kıyı bölgesi ve kuzeybatısındaki karasal alan arasında köprü oluşturmakta olup, Çin'in kara taşımacılığının merkezlerinde biri konumundadır. Bünyesinde 400'den fazla fuarı barındıran gerçek bir ticaret kentidir. Dünyadaki en büyük günlük tüketim malları dağıtım merkezi olan Yiwu Küçük Eşya Pazarı ve Çin'in 1 numaralı, dünyanın ise en büyük 3 fuarından biri olan Yongkang Hırdavat Fuarı’na ev sahipliği yapmaktadır.

30 yıldan fazla bir süredir Düren (Almanya), Buffalo (Güney Afrika), Hollabrunn (Avusturya), Tochigi (Japonya), Gosford (Avusturalya), Kouvola (Finlandiya) ve Hammond (ABD) kentleriyle çok yakın kardeşlik ve dostluk ilişkileri sürmektedir.

31 Temmuz 2012 tarihinde Çin'den 6 kişilik resmi bir heyet Kdz.Ereğli'yi ziyaret etmiş olup, özellikle de şehir ulaşım ağları ve taşımacılık konularında karşılıklı görüşmeler ve sunumlar gerçekleştirmiştir.
1jinhua 2jinhua 3jinhua 4jinhua 5jinhua

birindisi

Brindisi/ İtalya

Brindisi, İtalya'nın Puglia Bölgesi'nde aynı ismi taşıyan Brindisi ilinin merkezi bir liman kenti ve bir komünü, aynı zamanda Brindisi ilinin yönetim merkezidir. Adriyatik denizinin kıyısında yer alır. Yunanistan ve Ortadoğu'ya giden gemilerin uğradığı bir yolcu limanı vardır. Petrokimya ve hava taşıtları yapımı sanayisine sahiptir. Nüfusu 100 bin civarındadır.

Kdz.Ereğli Belediyesi'nin de içinde bulunduğu Yerel Yönetimler Reformu (LARII. Aşama) Projesi kapsamında Belediyemiz Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Birimi sorumlusundan oluşan 2 kişilik bir ekip 14-19 Haziran 2011 tarihleri arasında İtalya'nın Brindisi ve Monfalcone kentlerine çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

Brindisi ve Monfalcone Belediyesi yetkililerinin işbirliklerine yönelik tanıtım sunumlarını yaptıkları ve öncelik verdikleri işbirliği alanlarını anlattıkları toplantılarda karşılıklı fikir alış verişinde bulunulmuştur. İtalyan kardeş kent belediyeleriyetkilileri tarafından çevre koruma ve enerji verimliliği, turizm ve kültür, belediye hizmetleri (sosyal hizmetler, toplu taşımacılık, kent planlaması ve afet, itfaiye, göçmen sorunları vb.), yerel ekonomik kalkınma ve kent kararlarına vatandaş katılımı konularında yoğun bir çalışma programı gerçekleştirilmiştir. Brindisi Belediyesi'nin çeşitli birimleri ziyaret edilmiş, birimlerin örnek uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgi alınmıştır. Brindisi Belediyesi'nin sosyal içerikli (kadın istihdamı, çocuk koruma, vatandaş katılımı, yenilikçi kültürel ve eğitim) girişimleri hakkında ayrıntılı bir bilgi paylaşımında bulunulmuştur.

Çalışma ziyaretinde; Brindisi Ticaret Odası ziyaret edilmiş, yetkililerden ticari ve ekonomik işbirlikleri konusunda kapsamlı bilgi alınmıştır. Karadeniz Ereğli delegasyonu tarafından kentin ticari yapısı, yapılabilecek yatırımlar hakkında detaylı bir sunum yapılmıştır.

Ayrıca, Brindisi kentinde bulunan liman bölgesi ziyaret edilmiştir. Burada liman işletmesi yetkilisi tarafından liman işletmesi uygulamaları hakkında kapsamlı bir bilgi verilmiştir. Bununla birlikte, Brindisi kentinin İtfaiye Teşkilatı ziyaret edilmiş, itfaiye teşkilatı ve uygulamaları hakkında bilgi alınmıştır.
1birindisi 2birindisi 3birindfisi 4birindisi 5birindisi

manfolceneeee

Monfalcone / İtalya

Monfalcone Friuli-Venezia Giulia bölgesine bağlı Gorizia ilinin bir belediyesi ve kasabasıdır. Adriyatik Denizikuzeyinde Trieste körfezi sahilinde yer alır. Gemiler, uçaklar, tekstil, kimya üretiminde ve petrol rafinerisinde çok büyük bir endüstriye sahip olup İtalya’nın gemi inşa merkezidir. 2011 yılı Haziran ayında Brindisi ile birlikte Monfalcone'ye de ziyaret yapılmıştır.

Brindisi ve Monfalcone ile 26 Ekim 2011 Tarihinde “Kardeş Kent Anlaşması” imzalanmıştır.  Bu iki kent aynı zamanda Zonguldak'ın da kardeş kentleridir.

1monfalcone 2monfalcone 3monfalcone 4monfalcone 5monfalcone

 

YanIletisimY1

Kurum Hakkında

Etkinlik Takvimi

Pzt Sal Çrş Prş Cu Cts Pz
4
6
7
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Yukarı Çık